Marjan je brdo pored Splita s najvišim vrhom Telegrinom od 178 metara. Površina zaštićenog područja Park-šume Marjan je 297,11 ha prema Bioportalu. Ova omiljena zelena oaza često se naziva „pluća grada“, a posebnost mu je što sa gradom čini nerazdvojnu cjelinu kojoj je iznimno lako pristupiti već iz samog centra grada.
1964. godine Marjan je, prema Zakonu o zaštiti prirode proglašen park-šumom, a to je posebno zaštićeno područje prirode, veće krajobrazne vrijednosti, namijenjeno odmoru i rekreaciji, u kojem su dopušteni samo oni zahvati i radnje čija je svrha njeno održavanje ili uređenje.
2014. godine Kulturni krajolik poluotoka Marjana zaštićen je kao cjelina u kategoriji nepokretnog kulturnog dobra. U istoj kategoriji zaštićena je i Kulturno-povijesna cjelina Meje, kao i Kulturno-povijesna cjelina poluotoka Sustjepana s crkvom sv. Stjepana.
U obuhvatu park-šume Marjan nalaze se još i Lučica Špinut, bazen Jadran i Lučica Jadran, park Zvončac i park Sustipan.
Na Marjanu su se nalazila i dva povijesna groblja – gradsko groblje Sustipan, koje je srušeno i izmješteno i Židovsko groblje koje je i danas tamo, a zaštićeno je kao spomenik kulture.
Na Marjanu se nalazi nekoliko poznatih plaža, te čitavi niz rekreativnih i sportskih sadržaja, među kojima se ističu među penjačima nadaleko poznate Šantine stine. Brojne važne kulturne institucije također su našle svoje mjesto na marjanskom poluotoku: Muzej hrvatskih arheoloških spomenika, Galerija Meštrović, Meštrovićeve Crikvine-Kaštilac, MedILS, Institut za oceanografiju i ribarstvo, Botanički vrt, Zoološki vrt.
Park-šumom Marjan upravlja Javna ustanova za upravljanje park-šumom Marjan. Kontakt i sve ostale podatke, kao i čitavi niz zanimljivosti s Marjana možete pronaći na ostatku naše web stranice.